Vardo Šiva reikšmė sanskrito kalboje yra gerovė, maloningasis, nešantis sėkmę. Šiva – didis asketas, tobulumą pasiekęs jogas, dieviškoji jėga, naikinanti negatyvumą ir ruošianti dirvą naujai pradžiai. Sanatanos dharmoje Jis laikomas Mokytojų Mokytoju.
Mahašivaratri reiškia „Didžioji Šivos naktis“. Kiekvienais metais ji vyksta vasario-kovo mėnesį, naktį prieš jauną mėnulį. Meditacija tą naktį laikoma daug kartų stipresne ir tai susiję su ypatinga Saulės ir Mėnulio padėtimi.
Todėl Mahašivaratri – tai viena iš svarbiausių dvasinių Sanatana-dharmos švenčių. Tą dieną pagal galimybes stengiamasi laikytis pasninko, atliekama sustiprinta vakarinė dvasinė praktika, malda. Tai padeda atitrūkti nuo kasdienės rutinos, susitelkti į savo vidinį pasaulį ir priartėti prie dieviškosios savo sielos prigimties. Mahašivaratri šventė skiriama protui nuraminti, išsivaduoti iš materialinio pasaulio iliuzijų. Ji suteikia vidinę ramybę ir leidžia priartėti prie dvasinių Žinių šviesos.
Mahašivaratrio naktį žmonės meldžiasi, kartoja mantras, gieda himnus ir bhadžanas, skirtas Šivai, skambina varpais ir uždega daugybę žvakių ir aliejinių lempelių. Tą naktį visur skamba penkiaskiemė mantra „Om Namah Šivaja“ – viena pagrindinių sanatanos dharmos mantrų.
Ši šventė tarsi durys, atsiveriančios iš šaltos žiemos į taip ilgai lauktą pavasarį ir simbolizuojančios atsinaujinimą ir naujo gyvenimo pradžią.